Életrajz

PÉTER PÁRKÁNYI RAAB
BALASSAGYARMAT, 1967 I Szobrász
Tanulmányok
1987 – 1992 Magyar Képzőművészeti Főiskola, szobrász szak
1992 – 1995 Magyar Képzőművészeti Főiskola, Mesterképző
Egyéni kiállítások
1991 Szobrok I Horváth Endre Galéria, Balassagyarmat
1993 „Lassított lónézés” I Magyar Képzőművészeti Főiskola, Budapest
1995 Zichy Galéria, Leiden, Hollandia
1996 Szobrok, fotók, rajzok I Northern Arizona Art Museum, Flagstaff, USA
1999 Budapest Galéria, Budapest Mester és tanítványa I közös kiállítás Melocco Miklós szobrászművésszel, Vízivárosi Galéria, Budapest
2001 Ericsson Galéria, Budapest Pfister Galéria, Budapest
2002 Realista álmok I Le Canet, Franciaország Forradalmi realizmus I közös kiállítás Bér Rudinó festőművésszel, Kempinski Szálló, Budapest
2004 Bretagne-i szalonkiállítás I Invité d’honneur, Lamballe, Franciaország
2005 Közös kiállítás Szabó Ákos festőművésszel I Villiers-Fossard, Franciaország
2006 Közös kiállítás Filep Sándor festőművésszel I Zalaegerszeg
2009 XI. Le Monde de La Culture et Des Arts I M.C. A. Exposition Internationale, Invité d’honneur, Cannes, Franciaország
2011 Forrás Galéria, Budapest
2013 Koreai Kulturális Központ, Budapest Eötvös 10, Budapest
2017 Hanyattló – Szárnyaló I Szent István Király Múzeum – Csók István Képtár, Székesfehérvár
Válogatott csoportos kiállítások
1989 Baudelaire I Francia Intézet, Budapest Szent István emlékezete I Magyar Képzőművészeti Főiskola, Budapest
1990 Oltre il muro I Milánó, Olaszország Margitszigeti Víztorony, Budapest Kőszobrász szimpózium I Kassel, Németország
1991 Kőszobrász szimpózium I Quartu St. Elena, Szardínia, Olaszország
1993 II. Erzsébet királynő tiszteletére rendezett kiállítás I Brit Nagykövetség, Budapest
1995 Helyzetkép I Műcsarnok, Budapest
1997 Új Gresham Kör I Budapest Magyar Szalon I Műcsarnok, Budapest
2001 Szobrászaton innen és túl I Műcsarnok, Budapest
2004 F-csoport I Székesfehérvár XIV. Regards sur les arts I Invité d’honneur, Lamballe, Franciaország
2005 Galerie de Tourgéville, Tourgéville, Franciaország Ducey, Franciaország XV. Regards Sur Les Arts I Lamballe, Franciaország
2005 - 2006 A Magyar Szobrász Társaság 10. évfordulós kiállítása, Hamilton, New Jersey, USA
2006 XVI. Regards Sur Les Arts I Lamballe, Franciaország
2007 XVI. Regards Sur Les Arts I Lamballe, Franciaország Magyar Szobrász Társaság kiállítása I Malom Kiállítóház, Szentendre Elysé de l’Art I Párizs, Franciaország Guangzhou International Art Fair I Kanton, Kína IX. Le Monde de La Culture et Des Arts, M.C.A. Exposition Internationale, Cannes, Franciaország
2008 Guangzhou International Art Fair I Kanton, Kína X. Le Monde de La Culture et Des Arts, M.C.A. exposition internationale, Cannes, Franciaország Magyar Szobrász Társaság kiállítása I Vízivárosi Galéria, Budapest
2009 F-Csoport I vándorkiállítás Erdélyben: Csíkszereda, Kolozsvár, Sepsiszentgyörgy Abordable I Grand Salon D’Art, Paris, Franciaország Firenzei Biennále I Firenze, Olaszország
2010 Boldogasszony I Forrás Galéria, Budapest Art Shanghai 2010 I Nemzetközi Képzőművészeti Kiállítás és Vásár, Sanghaj, Kína Magyar Szobrász Társaság kiállítása I Vízivárosi Galéria, Budapest
2010 - 2012 Boldogasszony I kiállítássorozat a Forrás Galéria rendezésében, több európai városban
2011 Új Művészet I Olaszország Magyar Művészet I Kínai Szépművészeti Múzeum, Peking, Kína
2012 XIV. Nemzetközi Művészeti Vásár I Peking, Kína Összetartozunk I Budapest Art Bejing 2012 I Peking, Kína KOREAART I Budapest
2014 A szépség – Japán Ázsiában I Budapest
2015 Boldogasszony I kiállítássorozat a Nemzetstratégiai Kutatóintézet rendezésében, több európai városban
2016 Masterpiece Fair I London European Art Fair Monaco I Monaco
2017 A DÖNTÉS I Székesfehérvár UN’ALTRA REALTA I Nápoly
Köztéri művek
1988 József Attila I Sopron Torzó I Kassel, Németország
1990 Szondi György I Balassagyarmat Szeriális kőszobrok I Szardínia, Olaszország
1992 Fráter Erzsébet I Balassagyarmat
1994 IV. Béla király I Körmend
1995 Áldozati emlékmű I Szombathely
1996 A Tudomány éve I Flagstaff, USA
1998 Magyar forradalmak emlékműve I Kisszállás
1999 Fogadószobrok I Lamezia Terme, Olaszország Fábián Dezső, Kárpáti György I Budapest
2000 Jókai-emlékmű I Budapest Szent István lovas szobra I Csenger Szent István I Balatonfüred Vágó Pál I Jászapáti Tavirózsa I Hévíz Köszöntő szoborpár | Szeged
2001 Realista álmok I St. Ulrich, Ausztria
2002 Básti Lajos, Lukács Margit, Gobbi Hilda, Latabár Kálmán, Tímár József, Soós Imre színművészek egész alakos szobrai I Új Nemzeti Színház, Budapest Kilenc múzsa I Új Nemzeti Színház főhomlokzata, Budapest Szent-Györgyi Albert I Terény Civitas Fortissima I Balassagyarmat
2003 Mauks Ilona I Mohora
2004 Balassi Bálint I Balassagyarmat
2006 Mindszenty József hercegprímás domborműve I Balassagyarmat Zenélő angyal I Kozárd
2007 Ister-kút I Esztergom Aszklépiosz és Hügieia I SOTE, Budapest
2008 Bessenyei Ferenc színművész egész alakos szobra I Magyar Nemzeti Színház, Budapest A II. világháború áldozatainak emlékműve I Dombóvár
2009 Wass Albert-emlékmű I Mátészalka Áttörés I Sopron I (Melocco Miklós alkotótársaként)
2010 Trianon-emlékmű I Kaposvár Horgászfiú I Szombathely Corpus I Ipolykeszi, Szlovákia
2012 Testvérvárosok kútja I Nagykanizsa Diakonissza | Budapest
2013 Vízöntő, szökőkút I Pápa Solti György karmester szobra I Budapest Gróf Bánffy Miklós szobra I Sopron
2014 A német megszállás áldozatainak emlékműve I Budapest Identitás kapu I Kozárd Lehel vezér szobra I Jászberény I (Melocco Miklós alkotótársaként)
2015 A gyöngy születése I Dombóvár
2016 Honthy Hanna primadonna szobra I Operettszínház, Budapest Mindszenty József hercegprímás szobra I Zalaegerszeg Köszöntő szoborpár I Szarvas Fontana I Szarvas Forrás I Dombóvár 1956-os emlékmű I Ráckeve
2017 1956-os emlékmű I Szihalom 1956-os emlékmű I Szajla Málenkij robot emlékmű I Budapest
2018 Az 1956-os magyar forradalom emlékműve I Le Grand-Saconnex (Genf), Svájc
2019 Semmelweis Ignác szobra I Bécs
2020 Corpus, Budapest Márton Áron püspök szobra, Kaposvár
Díjak
1990 Magyar Művelődési Minisztérium díja
1991 Qartu S. Elena, Kőszobrász Sympozium, I. díj, Szardínia, Olaszország
1993 Szécsény Város Őszi Tárlat, Nagydíj Érd Város köztéri szoborpályázat, I. díj
1994 Szombathely Város köztéri szoborpályázat, I. és III. díj
1997 Dunaújváros köztéri szoborpályázat, III. díj Budapest köztéri szoborpályázat, különdíj Balassagyarmat, Horváth Endre-díj
1998 Magyar Művészeti Akadémia, Arany Oklevél Koller-díj
2002 Balassagyarmat Város Díszpolgára
2007 Le Monde de la Culture et des Arts I M.C.A. Exposition Internationale, Arany Plakett III. Nagydíj, Franciaország
2008 Le Monde de la Culture et des Arts I M.C.A Exposition Internationale, Arany Plakett I. Nagydíj, Közönségdíj, Franciaország Cannes Városának Kitüntetése, Franciaország Duna Televízió Magyar Csillagok Díj
2009 Gundel Művészeti Díj Firenzei Biennále, szobrászati díj
2014 Nógrád megye, Madách-díj
2018 Nógrád megye Díszpolgára kitüntetés Magyar Tisztikereszt Érdemrend
2019 Civitas Fortissima emlékérem kitüntető cím Magyar Kultúráért díj Munkácsy Mihály-díj
2020 Magyar Művészetért Díj
2021 Kossuth-díj
Filmek
1995 Rite I TV2, rendező: Sopsits Árpád
1999 Szobrok az éjszakában I Duna TV, rendező: Sopsits Árpád
2010 A drótos tót és az utolsó mohikán I Duna TV, rendező: Kontra Mária A hetedik I ECHO TV, rendező: Kolti Helga Arcok titka I rendező: Dudás László
2017 A Kárpát-haza őrei XXVI. I készítették: Zana Diána, Mészáros Péter Hanyattló-szárnyaló I készítették: Zana Diána, Mészáros Péter Hanyattló-szárnyaló kiállítást ajánló kisfilm – Fehérvári Programszervezõ Kft. Párkányi Raab Péter: Hanyattló-szárnyaló – szobrok mozgásban készítették: Zana Diána, Mészáros Péter
2019 Szoborkalauz – Velünk élő szobrok – Solti György szobra I rendező: Kontra Mária
2021 Ismeretlen ismerős - Párkányi Raab Péter, Budakörnyéki Televízió